Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Post: #1Dum Feb 02, 2014 12:55 pm

Cesar

Cesar

Administrator
Administrator
Am primit un e-mail destul de interesant unde scria cele mai mari greseli pe care le facem folosind un telefon inteligent. Suspect 
1. Nu le punem o parola
On acest fel , nu ne protejam telefoanele , iar in caz ca sunt furate , hotul nici nu trebuie sa se mai duca la coltul strazii (unde e GSM-ul) ca sa il decodeze.Se pare ca in jur de 62% dintre pamanteni nu isi pun parola la telefon..
2. Facem,tinem si trimitem poze intime cu noi insine.
20% dintre adolescentii din ziua de azi au trimis o poza nud cu ei sau chiar au pus-o online.
3. Deschidem link-urile suspicioase din e-mail.
Unele email-uri sunt suspicioase , unele dintre ele chiar frauduloase.Un studiu recent arata ca , zilnic , sunt trimise aproximativ 156 de milioane de astfel de email-uri.
4. Postam poze atunci cand suntem in vacante.
75% dintre hoti folosesc retelele sociale pentru a-si gasi "victimele".
5. Postam poze/comentarii fara sa oprim serviciile de locatie.
500 milioane de poze sunt incarcate zilnic pe retele de socializare - tu ti-ai oprit aceasta functie? Question 
6. Dezvaluim date personale cu persoane pe care credem ca le cunoastem.
Pe internet ne facem multi prieteni , despre care , nu stim absolut totul despre ei. 27% dintre persoanele cunoscute pe internet ne folosesc datele personale pentru a frauda statul.
7. Nu ne protejam indeajuns telefonul.
25% dintre utilizatorii de smart-phoneuri nu isi protejeaza telefonul cu o carcasa.
8. Ne conectam la surse de Wi-fi nesigure.
In lume , 52% din populatie acceseaza retele de wireless nesigure.
9. Nu avem o asigurare la telefon.
Un sondaj al celor de la Protecting Your Bubble arata ca 60% dintre utilizatorii telefoanelor inteligente nu planuiesc sa cumpere o asigurare la cumpararea unui telefon nou. Eh , cei drept , nici eu nu am telefonul asigurat  lol! 

https://vontech.forumgratuit.ro

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum